Як пов’язані між собою щастя та фінансовий добробут: досліджуємо з поведінковою економікою

Благополучие

Від проблем з фінансами вберегтися не може ніхто. Вони можуть виникнути  у людей, з різним рівнем доходу.

Нещодавно ми провели соціологічне опитування українців, в результаті якого з’ясувалось, що серед основних факторів щастя для наших співвітчизників є  здоров’я, за нього проголосували 94% опитаних та фінансова забезпеченість, вона важлива для  70% опитаних респондентів. Люди оцінюють себе по різному, з огляду на  добробут, та по різному відносяться до життя. Одні вважають себе щасливими,Ю попри скромний фінансовий дохід, інші ж, навіть з рівнем доходу вище середнього, вважають себе нещасливими і скаржаться, що бідують. І щойно куплена автівка, нещодавна подорож за кордон, модний одяг їх щасливішими не роблять. Так, звісно, багатство та матеріальний дохід мають величезне значення, проте існують інші чинники, що впливають на якість життя. Саме такі результати були отримані в результаті багатьох досліджень  Соціологи вже давно дійшли до думки, що проблеми з грошима можуть виникати у людей, які мають різний рівень доходу.  Саме тому, аби відобразити концепцію задоволеності людей власними коштами,  фахівці започаткували і все ширше вживають термін  "фінансовий добробут" (financial well-being).

Що таке фінансовий добробут?

Насамперед, це відчуття повного контролю над власним матеріальним становищем та  відчуття абсолютної безпеки.  Також до фінансового добробуту можна віднести  можливість в повному обсязі сплачувати рахунки сьогодні, мати можливість заощаджувати на випадок завтрашніх непередбачуваних витрат та  спроможність планувати своє майбутнє. Кілька років тому, ми виявили, більше ніж половина українців( а саме 59,9%) вкрай негативно оцінюють стан свого фінансового добробуту. Провідний американський журнал  два роки тому оприлюднив матеріал, в якому йшлося про те, що  фінансовий добробут є найважливішим фактором для загального людського щастя, який більш пріоритетний за особисте життя, задоволеність роботою та кар'єрою,  стан фізичного здоров’я. Світові спеціалісти вказують на безліч різноманітних складових фінансового добробуту, не менше й порад у практичних посібниках, аби досягти стану задоволення від стану власних фінансів. Ми відібрали й наводимо саме ті, які на нашу думку, є більш релевантними саме для нашої країни. Також пропонуємо пропоную кілька практичних порад, що ґрунтуються на масових дослідженнях, наукових виданнях і на практичному досвіді.
  1. Усвідомленість. Ця практика набуває все більшого розповсюдження серед українців, хоч вона, передусім, стосується емоції, чого б її не використати стосовно грошей? За висновками провідних поведінкових економістів, багато людей схильні до прийняття рішень щодо фінансів автоматично і несвідомо. Тож гарненько подумайте і дайте відповідь — наскільки ви контролюєте свої гроші? Усвідомлене ставлення допоможе досягти більшого контролю та змінить на краще ваш стан фінансового добробуту.
  2. Скажіть “ні” крайнощам. Якщо ви маєте гіркий досвід через власні невиважені вчинки, наприклад, взятий у валюті кредит, коли отримували зарплату у гривнях, це зовсім не означає, що треба тепер на все життя відмовитись від кредитів. Бувають такі життєві ситуації, коли без цих кредиті обійтись немає можливості. Проте радимо бути обережним та гарно зважите все, коли думаєте про кредит на товар чи послугу, що не є першої необхідності. Це може бути відпочинок десь в екзотичній країні чи флагманський смартфон.
  3. Заощадження — то подушка безпеки на випадок непередбачуваних ситуацій.  Навіть коли в житті все складається добре, фінансові доходи стабільні та перспективи на майбутнє здаються райдужними, заощадження все одно вкрай потрібні. Обережно та виважено підберіть собі надійну банківську установу, у якій ваші гроші будуть приноситимуть стабільний дохід з мінімумом ризиків.  Як стверджують результати соціологічних  досліджень, які були проведені в деяких країнах світу, саме активні заощадження можна вважати показником більш високого фінансового добробуту.
  4. Обережність з кредитними послугами. Для людей притаманне відчуття впевненості при здійсненні щоденного шопінгу без кредитної картки. Це пояснюється тим, що з картки можна витрати значно більше, чим було заплановано спочатку. Тож гарненько зважте, чи взагалі варто купувати річ, яку не можете дозволити собі за свої власні гроші. Особливо коли ця річ не відноситься до товарів першої необхідності. Робота відомої професорки Ілейн Кемпсон з досліджень у Норвегії, Канаді, Австралії, Новій Зеландії та Ірландії довела, що відмова від кредитних карт та активні заощадження позитивно впливають на фінансовий добробут для людей з різним фінансовим доходом.
  5. Розвиток самоконтролю. Фахівці з поведінкової економіки наголошують на тому, що споживачі, які гарно контролюють свої рішення,  не мають нахилів до  імпульсних та необдуманих покупок, вони ефективніше заощаджують та краще підготовлені до пенсії та до ситуацій, які супроводжуються непередбачуваними витратами.  А відсутність самоконтролю часто призводить до таких неприємних речей як надмірні борги. Для розвитку самоконтролю може стати в нагоді  концепція під назвою "зефірний тест". Кілька десятиліть тому психолог зі Стенфорду провів експеримент в ході якого запропонував групі дітей молодшого віку по зефіринці. Дітки могли знати її одразу чи зачекати певний час і отримати ще одну.  Аби утриматись від спокуси здійснити необдумане придбання чогось, радимо подумати про другу “зефірку”, себто мрію назбиравши грошей отримати щось більш важливіше.
Дослухавшись до наших порад кожен зможе позитивно вплинути на власний фінансовий добробут та, як наслідок, почуватися значно щасливішим.  


Вам також сподобається: